Co oznaczają niskie stopy procentowe dla lokat, kredytów, wymiany walut i giełdy?

Poleć jak inni znajomym:

W tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaskoczyła rynek obniżając główną stopę procentową o 50 punktów bazowych. Oznacza to że główna stopa procentowa wynosi obecnie 2% i jest najniższą stopą procentową w historii Polski. Ale co to oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba? No właśnie nic…. ale tylko dla przeciętnego czyli osoby nie posiadającej żadnej waluty, kredytu czy planującej założyć lokatę. Dla całej reszty osób mających coś wspólnego z kredytem chociażby hipotecznym, planującym wyjazd zagraniczny lub inwestującego na giełdzie lub w depozyty bankowe np. lokat już ma znaczenie.

Karty kredytowe, a stopy procentowe

Stopa lombardowa, która odpowiada między innymi za oprocentowanie kart kredytowych też jest obniżona, aż o 100 punktów bazowych (1 punkt procentowy z 4% na 3%). Co za tym idzie maksymalne oprocentowanie zaciągniętego długu na karcie kredytowej może wynosić od 9 października maksymalnie nie 16%. a 12%. Jest to bodziec by pobudzić konsumpcję na rynku. Tym bardziej warto sprawdzić ofertę Banku Handlowego Citi, który daje sprzęt Samsunga o wartości około 380 zł + możliwość zgarnięcia 400 złotych za polecenia karty kredytowej dając tej osobie też 400 zł. Promocje kart kredytowych opisane są tutaj.

Lokaty, a obniżka stóp procentowych

Lokaty stają się mniej atrakcyjne, bo ich oprocentowanie spada. Na dniach oprocentowanie lokat będzie oscylować w okolicach 2,8% i mniej. Bankom nie opłaca się trzymać pieniędzy, bo oprocentowanie kredytów też maleje. Dlatego warto skorzystać z porównywarki lokat lub sprawdzić aktualizowany ranking lokat na blogu.

wykres stóp procentowych w PL ostatnie 3 lata interwał tygodniowy
wykres stóp procentowych w Polsce ostatnie 3 lata interwał tygodniowy

Sprawdź aktualnie najlepsze lokaty

Kredyty, a niskie stopy procentowe

Gdy stopy spadają również z nimi spada oprocentowanie rat kredytowych, które spłacamy. W przypadku kredytu hipotecznego, obowiązuje stawka WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) spadła. Jest to stopa procentowa, która mówi o tym po jakich cenach, a raczej procencie banki pożyczają między sobą pieniądze. Jest ona uzależniona od głównej stopy procentowej, więc osoby które w swojej umowie z bankami mają zapisaną indeksację oprocentowania kredytu hipotecznego co kwartał na pewno w październiku zobaczą niższą ratę do zapłacenia.

>> Porównywarkę kredytów i pożyczek znajdziesz tutaj <<

Gra na giełdzie papierów wartościowych, a spadek stóp proc.

W tym przypadku chociaż nie jest to regułą (jak to na giełdzie) widać spadek kursu akcji banków. Logiczne jest to że im niższe oprocentowanie udzielanych kredytów oraz ściąganych odsetek z kart kredytowych nie spłaconych w czasie tym niższe zyski dla samego banku. Wielu inwestorów decyduje się również przenieść swoje środki pieniężne z depozytów jak bony skarbowe czy lokaty właśnie na giełdę, ponieważ oprocentowanie rzędu 2-3% to znikomy zysk i warto podjąć ryzyko związane z GPW.

Kurs wymiany walut, a decyzja o obniżeniu stóp procentowych

Zaskoczenie obniżką o której wspomniałem na początku tego artykułu wynika z tego że analitycy spodziewali się mniejszej obniżki bo tylko o 25 pkt. b.. W takich sytuacjach zazwyczaj widać gwałtowne ruchy na parach walutowych, ponieważ rynek forex zazwyczaj szybko dyskontuje plotki i prognozy pojawiające się na rynkach finansowych. Aby zaoszczędzić na wymianie walut warto skorzystać z: Walutomat.pl – najtańszy sposób wymiany walut.

Poleć jak inni znajomym:

5 myśli na temat “Co oznaczają niskie stopy procentowe dla lokat, kredytów, wymiany walut i giełdy?

  1. Na studiach ekonomicznych tak jasno nie wytłumaczyli mi o co kaman z tymi stopami, dzięki za art zaraz zakładam lokatkę by ocalić swoje pieniądze przed inflacją

  2. Bardzo dobry tekst choć nie do końca omówiona jest kwestia wymiany walut, bo należałoby wyjaśnić jak konkretnie na kursy walut wpływa wysokość stóp procentowych. Od lat interesuje się ta tematyką i śledzę na bieżąco notowania walut na kantor .pl/kursy-walut i wiem że ten temat nie jest taki łatwy i zależy od wielu czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *